Bir Nedenle Karakteri Öldürmek

Neden karakterleri öldürürüz? Bu karakter, ölmeyi hak eden gerçek kötü adam ya da kadın mı? Veya bir çocuk mu?

Peki, bir karakter doğru şekilde nasıl öldürülür?

Öldürülmesi gereken karakter sayısı kadar ölümün nedeni vardır. Bazen bir karakterin geride bırakılması gerekir. Ölümün hikâyeyi daha gerçek kılacak, en fazla etkiyi yaratacak bir yeri ve zamanı vardır.

Belki de bir kötü adamdır. Kötüleri öldürmeyi seviyoruz, değil mi?  Hem de aklımıza gelen en korkunç şekilde. Ama gerçekten kötü insanlar bile ölmeyi hak etmeyebilir. Biliyorum, bu felsefi bir tartışmaya dönüşebilir, karşı olduğumdan değil! Ama nihayetinde, hikâyelerimizde herhangi bir ölümün büyük bir etki yaratmasını istiyoruz. Aksi takdirde, neden yapasınız?

Her hikâyenin kötü karakteri yoktur.

Peki, neden bir karakterin ölmesi gerekiyor? Çünkü bu ölüm hikâyeyi bir sonraki seviyeye taşıyor ya da sonlandırıyor. Kimin öldüğü önemli mi? Tam olarak değil. Hangisi daha çok öfkeye neden oluyorsa onu öldür. Ama öldürmenin bir amacı OLMALIDIR.

Türler, karakterleri öldürmede fark yaratır. Örneğin, aşk romanlarında nadiren ölüm olur. Yapamayacakları anlamına gelmez ama romantizm okuyan pek çok insan bunun olmasını gerçekten istemez. Bir gizemde, neredeyse bir ölüm gerçekleşmelidir.

Elbette kitaplarda milyonlarca ölüm örneği var, çünkü bu insanlık durumunun çok güzel bir örneğidir. Ana önerilerim, bir yazarın bir ölümü dikkatli bir şekilde planlamasını, ikincil karakterlerin duruma uygun şekilde tepki vermesini sağlamasını ve okuyucunun ölümün kendisi hakkında -çok fazla- ilgilenmesini sağlamalıdır.

Bir karakteri öldürmeyi mi planlıyorsun? Nasıl ve neden?

Yazarlar en ufak bir hevesle kahramanlarını neşeyle katleden seri katillere mi dönüşüyor? Pek değil, çünkü böyle bir eylemin okuyucular üzerinde her zaman tehlikeli sonuçları olmuştur. Shakespeare sahnesini cesetlerle dolu bir şekilde terk etti, ancak oyun bir trajedi olarak etiketlendi.

Yazarlar ana veya önemli bir yardımcı karakteri ne zaman ve neden öldürmeli?

Hikâyeler geliştirirken, her zaman okuru sarsmak, karakterlere başa çıkmaları için daha fazla çatışma aşılamak ve okuyucuyu şaşırtmak için fırsatlar aramanız gerekir. Bunlar, hikâyelerinizin ilgi çekici olmasını sağlamak için ihtiyacınız olan unsurlardır.

Bazı şeylerin olması gerekiyor. Rutin hikâyeler, okuyucuyu sıkmaktan başka bir şey yapmaz. Ve bu gerçek nedeniyle, hikâyenizi, karakterlerinizi daha ilginç ve etkili hale getirmek için hikâye noktaları ve olay örgüsü bulmanız gerekir.

Ve önemli bir ana karakteri veya yardımcı karakteri öldürmekten daha ilgi çekici bir olay örgüsü aracı yoktur.

Burada, hikâyenizde birini öldürmeyi düşünmeniz için on basit ve anlaşılır nedeni paylaşıyorum.

  1. En iyi öyküler ve romanlar, karakterlerinizin yüzleşmesi gereken gerçek tehlikeleri gözler önüne serer. Bahisler, hikâyeye daha fazla çatışma enjekte eder ve ilgi çekici bir hikaye söz konusu olduğunda çatışma her şeydir.

Okuyucu, ana karakterlerinizden herhangi birinin zarar görecek gibi hissetmezse-ki (risk), devam eden dramaya yatırımları o kadar güçlü olmayacaktır. Ve yatırım yapmadıklarında, bir yazar olarak işinizi yapmıyorsunuz demektir.

Önemli bir karakteri öldürmek, kötü adam, düşman veya tehdidin iş anlamına geldiğini gösterebilir. Okuyucunun sevmeye veya empati kurmaya başladığı bir karakteri öldürerek bu gerilimi yarattığınızda, anlatıyı yönlendiren ve hikayenizin risklerini artıran bir belirsizlik atmosferi yaratmış olursunuz.

  1. Empati, hikâye anlatımının hayati bir parçasıdır. Hikâyelerinizi yaşayan insanları etkilemek istiyorsunuz ve bunu başarmanın en kolay yolu, onların kahramanlarınız aracılığıyla vekâleten yaşamalarını sağlamaktır. En güçlü duygulardan biri üzüntüdür. Birisi bir yakınını kaybettiğinde, hissettikleri üzüntüdür. Ve bu herkesin ilişki kurabileceği bir şeydir.

Bir ebeveyni,  kardeşi, akıl hocasını, en iyi arkadaşı veya meslektaşı öldürdüğünüzde, insanlar o karakterin kaybının yanı sıra onların yasını tutanlarla empati kurarlar.

  1. Hikâyenin çözülmesinden ve kahramanın genel yolculuğundan sonra hissettiğimiz duyguda önemlidir. Kitabı kapattığımızda hissettiğimiz şey bize geçirdiği duygudur. Hikâyeniz ve karakterleriniz hikâye bittiğinde onlara sadık kalacak kadar okuyucuyu veya izleyiciyi nasıl etkileyeceksiniz? Bir karakteri öldürmek unutulmaz bir deneyim yaratabilir.
  2. Belki hikâyen çok basit, belki iddiadan yoksun. Trajedi ve umutsuzluk güçlü hikâye öğeleridir. Hikâyenizin biraz daha fazla güce ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, bu iki unsur tam olarak cevap olabilir. Ve sevilen bir karakterin ölümünden daha trajik ne olabilir?
  3. okur sürprizleri sever. Ana kıvrımlar, yazarın hikâyenin gidişatını değiştirmesine izin verir. Herkesin uyanık, meşgul ve yatırım yaptığından emin olmak için bir silkeleme ve uyandırma çağrısından daha az bir sıfırlama veya yeniden yönlendirmedir.

Film ve televizyon için izleyiciler sürprizlere can atıyor. Gölgelerde gizlenenleri severler. Bilinmeyeni severler. Ve önemli bir karakteri beklenmedik bir şekilde öldürdüğünüzde, bu onları az önce olanların bilinmeyen sonuçlarını ve yansımalarını deneyimlemeye zorlayan bir bükülmedir.

 

  1. Pekâlâ ilginç karakterler içeren sağlam bir olay örgüsüne sahip olabilirsiniz, ancak kendini beğenmişlik, yazarın içine düşebileceği en kötü tuzaktır.

Herhangi bir yazar, bir karakteri veya karakter grubunu A Noktasından Z Noktasına alarak birlikte bir hikâye çizebilir. Ancak en iyi yazarlar kendilerine nasıl meydan okuyacaklarını bilirler.

Öykünüze ya da romanınıza bir göz atın ve “X karakterini öldürürsem ne olur?” sorusunu sorun. Bu tür bir soru, bir karakterin öldürülmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek birçok farklı hikâye yörüngesini düşündüğünüzden, hayal gücünüzde birkaç hikâye olasılığı dalı yaratmalıdır.

Ve bu farklı dallar ve yörüngeler, bir yazar olarak gelişmenizi sağlayan şeydir. Analiz edeceksiniz. Hayal edeceksin. Problem çözeceksin. Hepsi, bir karakteri öldürerek olay örgüsünün konfor alanından çıktığınızı gösterir.

  1. Evet, empati, okuyucunun veya izleyicinin hikayenizde yaşamasını istediğiniz bir duygudur. Ancak karakterlerinizin duyguları, o empatiyi deneyimlemek için açabilecekleri kapatabilir.

Bir karakteri öldürdüğünüzde, kendinizi bu kayıpla başa çıkan diğer karakterlerin duygularını sergileme fırsatına açmış olursunuz. Hissettikleri bu duygular çok anlamlı olabilir. Karakterler memnun, kızgın veya üzgün olabilir. Ölüm, dünyalarını sarsabilir veya onlara farklı şekillerde meydan okuyabilir.

Bir karakterde duygu yaratmanın en kolay yolu, onlara ani ve trajik bir şey sunmaktır. Bir aile üyesinin, arkadaşın veya düşmanın ölümü, hikâyenize çok fazla duygu katmak için en iyi fırsatı sunacaktır.

  1. Ruh eşi ölmeseydi Carl’ın karakteri nerede olurdu?

Akıl hocası ölmeseydi Luke Skywalker’ın karakteri nereye dönerdi?

Sauron ölmeden Frodo’nun karakter eğrisi nerede tamamlanırdı?

Karakter ölümleri, kahramanlarınızın karakter eğrisini yaratabilir, dönüştürebilir veya tamamlayabilir.

  1. Unutmayın, okuyucular ve izleyiciler, kahramanlarınızın deneyimlerini dolaylı olarak yaşarlar. Bir hikâyeyi okumanın veya gelişimini izlemenin birincil amaçlarından biri budur.

Karakterlerinizle empati kurarlar. Ve hikâyelerdeki birçok karakter, sıradan dünyalarını tehdit eden bir düşman, kötü adam veya tehdidi içeren bir çatışmayla uğraştığı için, hikâyenin sonunda insanlar adaletin yerini bulduğunu hissetmek isterler. Bir düşmanın, kötü adamın veya tehdidin ölümü onlara bunu sunar, bu da deneyimlemelerini ve onlarla birlikte eve götürmelerini istediğiniz katartik sonla sonuçlanır.

Karakterlerinize, okuyucularınıza hak ettikleri adaleti verin.

  1. Bazen bir karakterin ölmesi gerekir. Ve bazen hikâyenin devam etmesi gerekir. Hikâyede amacına hizmet eden bir karakteriniz varsa, onları öldürmek, hikâyelerini tamamlamanın doğal ama güçlü bir yolu olabilir. Büyük iyilik için büyük fedakârlıklar yapan bir kahramanınız varsa, bazen hikâyelerini en iyi şekilde bitirmek, nihai fedakârlıktır.

Gerekmedikçe Sevdiklerinizi öldürmeyin…

Kaynak için tıklayınız.