1. Anasayfa
  2. /
  3. Genel
  4. /
  5. Gerçeğin Kurgu ile Harmanı: Gizemli Kız

Gerçeğin Kurgu ile Harmanı: Gizemli Kız

Gizemli Kız” ikinci kitabınız. Tür olarak ilk kitabınız “Çocukla Geziyorum” a göre farklı; Çocukla Geziyorum gezi türüyken Gizemli Kız bir roman. Sizi roman yazmaya yönlendiren neydi?

Yazma dürtüsü öyle bir şey ki bir zaman sonra yazabileceğini düşündüğünüz her şeye teşebbüs edebiliyorsunuz. Çocukla Geziyorum’da kendi seyahatlerimiz doğrultusunda bizim aileyi çağrıştıran karakterler yaratmışken Gizemli Kız, başkalarının dünyasında dolaştığım bir yolculuk.

Gizemli Kız’ı yazarken seyahat ediyor muydunuz? Seyahat ediyorsanız bu süreçte kitap yazmak nasıl bir duyguydu?

Sadece Gizemli Kız’ı yazarken değil, fırsat bulduğum her zaman seyahat ediyorum. Seyahatlerim süresince gezdiğim yerleri veya rast geldiğim olayları bir gün mutlaka yazacağımı düşünerek hafızama kaydetmeye çalışıyorum.

Gizemli Kız tamamen hayalî mi yoksa yaşadığınız, etkisinde kaldığınız olaylar da kitapta yer edindi mi?

Gizemli Kız gerçek bir olaydan yola çıktı. Bir gün haberlerde bir kızın gece yarısı mezarlığa girdiği haberini dinledim. Üç gün sonra unutuldu. Halkın bu olay karşısındaki tepkisini görünce bu hikayeyi mutlaka yazmam gerektiğini düşündüm. Eşim sayesinde tanıma fırsatı bulduğum doğu Anadolu kültürüyle kurgulanmış bir kasaba yarattım.

Şehir şehir, ülke ülke geziyorsunuz. Gezdiğiniz yerlerin yazma sürecinize katkısı ne boyutta oluyor? Size yazarken ilham olan şeyler nelerdir?

Şehirler, ülkeler, binalar, doğa da ilham veriyor ama daha çok insanları anlatmaktan hoşlanıyorum. Öyle ki bazen binaları ve şehirleri de kişileştirdiğimi fark ediyorum. Yazarken ilham olan şeyler kesinlikle tarih, insanlar, kültürler ve yaşam tarzlarıdır.

Kitaplarını okurken sizin dünyaya, topluma bakış açınıza katkısı olan, sizi daha çok okumak için iştahlandıran yazarlar kimlerdir?

Tarihe meraklı olduğum için Amin Maloof’un hikaye anlatıcılığını çok seviyorum. İvo Andriç’in karakterlerindeki derinlik de beni çok etkiliyor. Ahmet Haşim ve Sabahattin Ali’nin özel bir yeri var. Cemil Kavukçu, Haldun Taner, Rıfat Ilgaz ve elbette Aziz Nesin’in mizahı bana yol gösteriyor. Ama yazma isteği yaratan kesinlikle Camus, Gogol, Raymond Carver ve Carson McCullers’dır.

Menü